Kalkomania/produkcja naklejek na mokro i
na sucho (transfer na mokro i na sucho)

przy użyciu

  • Lakieru do naklejek Norilit® AZ 093
  • Thermo-Jet®
  • AZ-Additive 9524
kaski i naklejki

 

Transfer na sucho z klejem samoprzylepnym PSA (Pressure Sensitive Adhesive)

Sposób postępowania:

Podłoże do druku to specjalny papier silikonowany lub powlekany polietylenem.

Pierwszą warstwą do druku jest Lakier do naklejek Norilit® AZ 093, który działa jako plastyczno-elastyczny nośnik dla motywu i kleju. Grubość tej warstwy podkładowej, a tym samym twardość i elastyczność naklejki, zależy od liczby oczek zastosowanej tkaniny sitowej. Im grubsza siatka drukarska, tym większa twardość. Jeśli używana jest drobniejsza siatka, zdecydowanie zaleca się ponowne nadrukowanie wzoru, czyli warstw farby za pomocą lakieru do naklejek, aby uzyskać konstrukcję warstwową.

Lakier do naklejek Norilit® AZ 093 jest gotowy do druku.

Kolejne warstwy do nadruku przedstawiają wzór. W przypadku tych warstw należy użyć farby Thermo-Jet® wraz z 10% dodatkiem AZ-Additive 9524 w celu zwiększenia elastyczności. Wzór jest następnie drukowany w lustrzanym odbiciu.

Zalecane rozcieńczanie: około 15% do 20% rozcieńczalnika M 204. Jeśli drukowane mają być cienkie linie, zalecana jest mieszanka około 25% pasty opóźniającej VZ4-P i około 5% rozcieńczalnika S 402.

Jeśli konieczne, następnie drukuje się drugą warstwę lakieru do naklejek Norilit® AZ 093 (patrz wyżej).

W końcowym etapie cały projekt jest nadrukowany za pomocą samoprzylepnego kleju, równo z lakierem do naklejek.

Klej samoprzylepny PSA (Pressure Sensitive Adhesive) nie może zachodzić na warstwę nośną. Z tego powodu PSA jest zwykle drukowany przy użyciu tej samej siatki i szablonu co Norilit® AZ 093. Wybór odpowiedniego PSA zależy od zastosowania naklejki. Jeśli używany jest PSA na bazie rozpuszczalnika, powinien być redukowalny alifatycznym spirytusem mineralnym lub niskoaromatycznym białym spirytusem (LAWS). Gwarantuje to, że warstwy tuszu nie zostaną naruszone. W zależności od rodzaju PSA, w niektórych przypadkach wystarczające wyschnięcie może być widoczne poprzez zauważalną zmianę koloru, np. z mlecznobiałego na przezroczysty. Po wystarczającym wyschnięciu nakładana jest warstwa rozdzielająca (papier silikonowy lub folia).

Do pobrania

AZ-Additive-9524-10-2021

The-Production-of-Decals